Miło mi poinformować Czytelników, iż prowadzony przeze mnie blog objął patronatem konferencję Ataki Sieciowe 2016, która odbędzie się 5 i 6 kwietnia 2016 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O czym będzie konferencja? Do kogo będzie adresowana?
Organizatorzy tegoroczną tematykę określili jako:
- Wykrywanie, zwalczanie i analiza kampanii APT (o tym czym jest APT pisałem kiedyś na blogu)
- Analiza Big Data dla celów wykrywania i zwalczania przestępczości
- Globalne aspekty zagrożeń cybernetycznych
- Ochrona praw obywatelskich w dobie rozszerzania uprawnień służb specjalnych (o tym pisałem wielokrotnie, obecnie szczególnie aktualny wydaje się mój wpis dotyczący deszyfrowania smartfonów)
Grupę docelową konferencji określono następująco:
- zwykli obywatele obawiający się o swoją prywatność w związku z nowelizacją uprawnień służb specjalnych (dokonały tekst na ten temat znajdziecie na zaprzyjaźnionym blogu lawsec@net)
- prawnicy którzy nie chcą skończyć tak jak pewna kancelaria adwokacka z Waraszawy, której zawartość serwerów do dzisiaj można znaleźć w sieci (pisałem o tym tutaj)
- specjaliści z zakresu bezpieczeństwa IT chcący trzymać rękę na pulsie w tematyce cybersec.
Rejestracja
Wejściówka na imprezę to koszt 150 zł (można dostać fakturę i wrzucić sobie w koszty). Konieczna jest uprzednia rejestracja za pomocą formularza na stronie imprezy, tj. atakisieciowe.umk.pl. Z doświadczenia wiem, że im wcześniej tym lepiej – Organizatorzy prędzej czy później, ale praktycznie zawsze – zamykają rejestrację.
Czy ja się wybieram?
No jasne 🙂 impreza z roku na rok staje się coraz bardziej dojrzała. Jej pierwsze edycje były czysto studenckim przedsięwzięciem. Dziś konferencja stała się w zasadzie jednym ze sztandarowych tego typu wydarzeń adresowanych zarówno do prawników jak i informatyków w skali naszego kraju (o ile nie jedynym). Również stopień profesjonalizacji zapraszanych prelegentów regularnie się zwiększa – w imprezie biorą udział przedstawiciele coraz bardziej kluczowych w sektorze nowych technologii i bezpieczeństwa spółek (ATOS, Allegro, Kaspersky) czy ludzie na poważnie zajmujący się zagadnieniami cyberkonfliktów zbrojnych – komandosi z NATO (to nie żart!). Już w ubiegłym roku poziom merytoryczny wciskał w ławki toruńskiego audytorium. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej!
Nie wiem jeszcze do końca, czy będę miał przyjemność bycia prelegentem w tym roku – wziąłem udział w ogłoszonym przez organizatorów konkursie abstraktów i zgłosiłem temat wystąpienia powiązany z przygotowywanym przeze mnie doktoratem. Mam nadzieję, że wpisze się w oczekiwania organizatorów i jeśli ktoś z Was, drodzy czytelnicy wybierze się do Torunia, to będziemy mieli okazję nie tylko się spotkać, ale też będę miał okazję powiedzieć Wam coś naprawdę ciekawego.