Jeśli interesujesz się tematyką cyberprzestępczości i cyberbezpieczeństwa, to dzisiaj mam dla Ciebie świetną wiadomość. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza uruchomił zapisy na mój autorski wykład z przedmiotu Cyberprzestępczość. O prawie i ciemniejszej stronie sieci. Przedmiot będę prowadził w ramach tzw. Uniwersytetu Otwartego, a sam wykład będzie się odbywał na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Całość nie będzie miała charakteru typowo prawniczego a interdyscyplinarny i będzie poruszała się na granicy prawa, kryminologii i nowoczesnych technologii. W dzisiejszym wpisie troszkę więcej na temat tego co przygotowałem.
Dla kogo?
Forma Uniwersytetu Otwartego oznacza, że wykłady będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych – niezależnie od tego czy odbywaliście jakieś studia czy nie. Jedynym wymogiem jest to, że musicie mieć skończone 16 lat (przynajmniej tak wskazuje regulamin 🙂 )
Nie ma wymagań dotyczących znajomości podstaw prawa czy innych dziedzin nauk, chociaż jeśli ktoś jest prawnikiem, to na pewno znajomość prawa karnego materialnego pomoże mu wyciągnąć więcej z wykładów. Ale jeśli nie znasz się na prawie – nie powinno być problemu.
O czym będą wykłady?
Wykłady będą w pełni autorskie. Ich układ nie będzie oparty o jakikolwiek podręcznik czy czyjekolwiek opracowanie. Jest to po prostu wybór ze zbadanych przeze mnie zagadnień dotyczących fenomenu cyberprzestępczości. Będę się w ich trakcie dzielił wiedzą, którą zdobyłem zajmując się (również w praktyce) pasjonującą mnie tematyką od 2010 roku.
Osoba, która weźmie udział w kursie z tego przedmiotu uzyska podstawową wiedzę w zakresie mechanizmów związanych z funkcjonowaniem zjawiska jakim jest cyberprzestępczość. Pozna też najnowsze trendy i to jakie zagrożenia obecnie są na topie, a także jak wygląda perspektywa ofiary w polskich realiach. Całość będzie oczywiście osadzona w realiach polskiego systemu prawa.
Wykładów łącznie będzie 12, a każdy jest przewidziany na 90 minut. Podzieliłem już ich tematykę i będzie ona wyglądać następująco:
- Darknet – gdzie i kto czai się po ciemniejszej stronie sieci?
- Najsłynniejsi hakerzy i klucz do sukcesu każdego cyberprzestępcy.
- Historia rozwoju przestępczości komputerowej.
- Advanced Persistent Threats i ransomware – aktualne trendy w rozwoju cyberprzestępczości.
- Zorganizowane grupy cyberprzestępcze na świecie, kryptowaluty i pranie brudnych pieniędzy.
- Polskojęzyczne społeczności przestępcze zorganizowane w sieci darknet.
- Malware, spam, phishing i pharming.
- Botnety, DDoS, IoT i kradzież tożsamości.
- Czterej jeźdźcy infokalipsy – wprowadzenie do tematyki zwalczania cyberprzestępczości.
- Prawo karne materialne w obliczu cyberprzestępczości i krajowy model zwalczania cyberprzestępczości.
- Wpływ prawa Unii Europejskiej i prawa oraz instytucji międzynarodowych na model zwalczania cyberprzestępczości.
- Rola sektora prywatnego w zwalczaniu cyberprzestępczości.
Kiedy i gdzie?
Pierwszy wykład odbędzie się w poniedziałek 20 marca 2017 r., od godz. 18:30. Ostatni wykład będzie 19 czerwca 2017 r. Wszystkie wykłady będą właśnie w poniedziałki od godz. 18:30 na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu (Collegium Iuridicum Novum)
Czy mogę po prostu przyjść, czy muszę się zapisać?
Tak jak wspominałem wykłady będą prowadzone w ramach Uniwersytetu Otwartego, który jest dostępny dla wszystkich ale wymaga uprzedniej rejestracji. Udział w wykładach jest niestety odpłatny i w przypadku prowadzonego przeze mnie przedmiotu kosztuje 250 zł. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Uniwersytetu Otwartego.